Opis zadania

Przedsiębiorstwo energetyki cieplnej w Zachodniopomorskiem analizuje ścieżki dekarbonizacji osiedlowych systemów ciepłowniczych zasilających wielorodzinne budynki mieszkalne. Budynki obecnie zasilane są z kotłowni gazowych. Analizie poddano warianty przebudowy systemów na niskoemisyjne ciepłownie hybrydowe z zastosowaniem pomp ciepła, magazynów ciepła, i instalacji fotowoltaicznych w różnych konfiguracjach.
Rekomendowany do realizacji scenariusz zakłada budowę w kotłowni A instalacji wysokotemperaturowej nadkrytycznej pompy ciepła o mocy 1200 kW, z dolnym źródłem w postaci wymiennika powietrze / CO2, współpracującą z magazynem ciepła, gazowym kotłem szczytowym, nowym ciepłociągiem zasilającym rejon kotłowni B oraz budynkowymi instalacjami ciepłej wody użytkowej.
Kotłownia C uzupełniona będzie o monoblokową pompę ciepła o mocy 50 kW.
Nakłady inwestycyjne oszacowano na ok. 6,8 mln zł, a okres zwrotu na ok. 7 lat (przy uwzględnieniu finansowania komercyjnego, tj. bez dotacji).

Projekt

“Koncepcja dekarbonizacji źródeł ciepła w zasobach PEC (woj. zachodniopomorskie)”

Inwestor

Spółka komunalna

Metodologia i narzędzia

Metodologia opracowania polega na porównaniu parametrów inwestycyjnych i eksploatacyjnych alternatywnych scenariuszy modernizacji do parametrów uzgodnionego scenariusza odniesienia – np. stanu istniejącego.
Do obliczeń i symulacji wykorzystywane są profesjonalne licencjonowane narzędzia i serwisy, a podstawowym środowiskiem jest dedykowane oprogramowanie energyPRO.
Każdy z wariantów poddanych analizie jest zaprezentowany w zakresie kompozycji technicznej, szacunkowych nakładów inwestycyjnych oraz parametrów operacyjnych.
Opracowanie szacuje koszty i przychody związane z wytwarzaniem ciepła w uzgodnionej z Klientem perspektywie trwania przedsięwzięcia (zazwyczaj 10 – 15 lat). Określany jest również poziom redukcji emisji zanieczyszczeń (m.in. CO2).
Uzyskane rezultaty pozwalają na podjęcie kierunkowych decyzji inwestycyjnych.

Zakres projektu

  • zebranie danych
  • wizja lokalna
  • modelowanie scenariusza odniesienia – stanu istniejącego
  • modelowanie 3 wariantów alternatywnych
  • modelowanie budynkowych instalacji fotowoltaicznych
  • szacunkowe zestawienie nakładów inwestycyjnych dla każdego z wariantów
  • analiza ekonomiczna wariantów w perspektywie 15 lat, z uwzględnieniem prognozowanych ścieżek cenowych m.in. dla gazu ziemnego i energii elektrycznej, a także inflacji

Klient

Zamawiającym było komunalne przedsiębiorstwo energetyki cieplnej z woj. zachodniopomorskiego. Projekt opracowany został w 2022 roku.